Реализиция на мобилности по НП „България– Образователни маршрути“ в СУ „П. Яворов“
В месеците юни и юли 2024 г. училището успя да реализира образователни екскурзии в тематични обекти в страната с историческо значение, благодарение на участие в Национална програма на МОН – „България – образователни маршрути“. За училището бяха реализирани три мобилности за всички етапи на образованието – начален, прогимназиален и гимназиален.
При най-малките се включи група от 20 деца от досегашните 4.а и 4.б класове, с ръководители г-жа Елена Атанасова и г-жа Нина Пенкова. По програма „Приказни Родопи” от 7 до 11 юли малките яворовци посетиха над 12 обекта по три направления: Бачковски манастир, връх Снежанка, Национална обсерватория Рожен, Роженски поляни, Планетариум и Рим Смолян, екопътека Каньона на водопадите, римски мост, архитектурен ансамбъл от възрожденски къщи, храм Успение богородично, паметник и къща на кап. Петко войвода, Етнографски музей , Национално училище за фолклорни изкуства, изложба на Владимир Рилски – Широка лъка.
„Страхотна организация и изпълнение, много забавления, игри и вълнуващи преживявания за децата! Благодарим Ви за грижите и невероятното отношение към нашите деца!”
„Незабравимо преживяване, наситено с приключения, познания, емоция и много заряд!“
„Благодаря за всичко това, което подарихте на децата, за грижите и отговорността която поехте!”……. „Благодарим за прекрасната организация!“
„Образователно, забавно, вълнуващо приключение за децата!“
„Прекрасни ръководители, които подариха незабравими спомени на учениците си и направиха родителите съпричастни към всичко това!”
Това са само част от отзивите на родители и деца за петдневното приключение сред приказните Родопи.
Групата от прогимназиален етап беше съставена от ученици в 6. и 7. класове, в пеpиода 28.06-02.07.2024 г., с pъĸоводители г-н Иван Πейчев, г-жа Милица Андpеева и г-жа Πетя Дpагоева, ĸоито се запознаxа отблизо със Стpанджансĸата етногpафсĸа област. С пpистигането си в гp. Бypгас yчениците посетиxа Πpиpодонаyчния мyзей и Πpиpодозащитен центъp „Πода“, ĸъдето наyчиxа повече за птичето многообpазие в нашата стpана и наблюдаваxа птиците в защитената местност. Πpез останалите дни изслyшаxа беседи за тpаĸийсĸото светилище “Беглиĸташ”, цъpĸвата „Св. Димитъp” с ĸилийното yчилище и Етногpафсĸия мyзей в село Бpъшлян, ĸаĸто и Етногpафсĸата ĸъща мyзей в гp. Малĸо Tъpново. Πpез последния си ден се насладиxа на pазxодĸа с ĸоpабче по pеĸа Pопотамо. B свободното си вpеме yчениците създадоxа и затвъpдиxа пpиятелсĸата вpъзĸа помеждy си чpез споpтни дейности на плажа ĸато волейбол, бягане и плyване. Πpогpамата създаде незабpавими спомени y yчениците и yĸpепи вpъзĸата им с бългаpсĸата пpиpода и ĸyлтypа, подпомагайĸи тяxното личностно и обpазователно pазвитие.
В периода 8-12 юли 2024 г. с ученици от 9. до 11. клас и ръководители г-жа Красимира Попова, г-жа Стелиана Чиликова и г-н Пламен Стоилов, бе осъществена образователна екскурзия под надслов „Старопрестолни столици“. Ученици и ръководители посетиха Плиска – първата българска столица (681-893 г.) – главно политическо, военно, културно и икономическо средище в продължение на два века. В историко-археологическия резерват „Стара Плиска“ учениците бяха много впечатлени от „Дворът на кирилицата“. Те имаха възможност да чуят любопитния разказ за историята на Плиска и създаването на музея. С интерес бяха разгледани внушителните скулптури (ръчно резбовани от камък) на кирилските букви. Учениците се снимаха с восъчните фигури на прочутите владетели от Първото българско царство. Посетиха уникалната Алея на писателите, които са творили на кирилица. Отдаде се почит на патрона на нашето училище – известния български поет Пейо Яворов. Не по-малко любопитна беше втората столица – Преслав. Тя е неразривно свързана със Златния век на България и цар Симеон. В националния историко-археологически резерват „Велики Преслав“ бяха разгледани всички съкровища открити там. Образователното пътешествие продължи към величественото плато Калето – източно от Провадия. Тази непристъпна твърдина (III – XVII век) известна като Овеч за българите, Проват за византийците и Таш Хисар за турците е била свидетел на много битки от Калоян до Кръстоносните походи. По време на Второто българско царство крепостта Овеч е един от главните административни, военни и духовни центрове на средновековна България. Средновековният скален манастир „Света Троица“ (XI-XII век), известен още като Аладжа (пъстър) манастир – един от най-старите християнски центрове на Балканския полуостров, е истинска приказка, изсечена в 25 метрова отвесна карстова скала. Той заплени учениците със своята величествена природа и интересна история. И сред всички тези природно-исторически забележителности трябва да споменем посещение на музей-подводница „Слава“, където се е провеждала интензивна бойна подготовка на екипажите в продължение на 15 години. Със спираща дъха гледка бе посетена Шуменската крепост (XII век пр. Хр.), обитавана от траки, римляни, византийци и българи. През Средновековието тя е не само важна твърдина, но и голям стопански и културен център, поради средищното си положение между Плиска и Преслав. На път за Пловдив учениците зърнаха прочутата Томбул джамия, построена с колони и камъни от двореца в Плиска.
Нищо не е вечно и всичко е подвластно на капризите на времето. След този невероятен кръговрат на историята, преминали през много епохи, религии и култури, ученици и учители се прибираха по-мъдри и щастливи, че са били част от това невероятно приключение.
„Стараем се да обвържем образованието с нагледните му действителности и да изкараме учениците от класната стая, водейки ги до местата, за които само теоретично познават от учебниците. Точно това е и основната цел на Национална програма „България – образователни маршрути“. Радостен съм, че успяхме да участваме в програмата и да отговорим на очакванията на ученици и родители, осъществявайки безвъзмездни образователни мобилности на около 80 ученици, които се завърнаха много по-знаещи, образовани и ентусиазирани от преживяванията си в необятните и изпълнени с история и величие значими обекти в България“ обобщава директорът на училището – г-н Пламен Стоилов.